Poradnik dla pacjentów korzystających z teleporad

Drogi Pacjencie, Droga Pacjentko, podejrzewasz u siebie lub u bliskiej osoby koronawirusa? Masz inny problem zdrowotny, który wymaga szybkiego omówienia z lekarzem? Jeśli tak, to przed wyjściem z domu, dla bezpieczeństwa własnego, Twoich najbliższych i osób dookoła, rozważ skorzystanie z możliwości, jakie stwarza telemedycyna.

Konsultacja z lekarzem może odbyć się telefonicznie lub za pośrednictwem systemów do rozmów audio-wideo.

Jeżeli nie korzystałeś/korzystałaś dotąd z teleporad lub masz wątpliwości, jak korzystać z pomocy lekarza w takiej formie, zapoznaj się z poniższymi linkiem do poradnika. Opracowali je eksperci z Telemedycznej Grupy Roboczej – organizacji pozarządowej od lat działającej na rzecz rozwoju telemedycyny w Polsce.

Poradnik dla osób korzystających z telemedycyny

 

 

#2 Internetowe Konto Pacjenta - IKP

W tej części zajmiemy się Internetowym Kontem Pacjenta w skrócie IKP.

Co to jest IKP?

Jak sama nazwa wskazuje jest to konto, na którym znajdziemy informacje między innymi o swojej dokumentacji medycznej, wystawionych e-receptach i e-skierowaniach.

Kto może mieć IKP?

Każda osoba zamieszkująca na terenie Polski i posiadająca numer PESEL ma domyślnie założone IKP. Trzeba jedynie skonfigurować sobie dostęp do tego konta wykonując pierwsze logowanie. Dostęp jest bezpłatny.

Jak się zalogować do IKP?

Logujemy się na stronie pacjent.gov.pl używając swojego profilu zaufanego. Jak założyć profil zaufany opisywaliśmy w naszym blogu w artykule  #1 Profil zaufanyPo zalogowaniu będziemy poproszeni o zaakceptowanie regulaminu korzystania ze strony. Po akceptacji mamy już dostęp do swojego konta. Nie zdziwmy się jednak jak nic na nim nie zajdziemy, pomimo tego iż korzystaliśmy w ostatnim czasie z usług lekarza, szpitala lub były wystawione dla nas recepty. Pełna aktywacja konta zajmuje około 24 godzin, przez ten czas są pobierane nasze dane aby mogły być wyświetlone na Waszym koncie.

Co znajdziemy na IKP?

 • swoją dokumentację medyczną – na przykład e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala,

informacje o:

 • wysokości refundacji: kupionych leków i innych produktów medycznych, świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ – na przykład przebytego zabiegu lub badania,
 • zaleconej dawce leków,
 • zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji,
 • otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem — wystarczy, że podasz swój numer telefonu lub adres e-mail
 • wykupisz leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji
 • udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków
 • masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia
 • odbierzesz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem)

Wkrótce w IKP sprawdzisz także swoje deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej publicznej służby zdrowia (POZ).

W następnym artykule opiszemy jak ustawić powiadomienia SMS dotyczące wystawienia e-recepty dla siebie oraz swoich bliskich. Zajmiemy się również opisem poszczególnych funkcji IKP.

Parę słów o aspirynie

Jesień, zima, czas przeziębień. Kiedy łamie nas w kościach, z nosa cieknie, kaszel nie pozwala spać i mamy podwyższoną temperaturę, często w aptece prosimy coś na przeziębienie. Dziś chciałabym powiedzieć trochę o Aspirynie (Polopirynie).

Jest ona znana już od czasów Hipokratesa. Zawiera salicylan (kwas acetylosalicylowy), który pochodzi z kory wierzby. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozrzedzające krew. Właśnie z uwagi na to ostatnie, powinna być z rozwagą stosowana.

Działania zdrowotne aspiryny

W dzisiejszych czasach stosuje się ją również u osób po zawałach, udarach mózgu. Mogą oni przez długi czas stosować kwas acetylosalicylowy w mniejszych dawkach.
Aspiryna łagodzi ból, zwalcza gorączkę, rozrzedza krew, a w większych dawkach zmniejsza stan zapalny.

Na co uważać przy stosowaniu aspiryny

Musimy jednak uważać, kiedy i w jakich dawkach ją stosować. Nie jest ona wskazana dla dzieci poniżej 12 - 13 roku życia, a to ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reya (stłuszczenie wątroby). Kobiety w ciąży oraz karmiące mogą ją przyjmować tylko pod nadzorem lekarza. Jeśli ktoś z Was przyjmuje ją regularnie, nawet w mniejszych dawkach (np. Acard), a przygotowuje się do operacji, powinien bezwzględnie poinformować o tym lekarza, ponieważ może zaistnieć potrzeba szybszego jej odstawienia.
Nie zapominajmy również, że aspiryna może wchodzić w interakcje z innymi lekami (np, inne leki przeciwzapalne, metotreksat, warfaryna). Nie powinny jej przyjmować osoby, które maja wrzody żołądka, mają problemy z krzepliwością krwi, maja alergię na aspirynę lub inny lek przeciwbólowy, piją regularnie alkohol, są w trakcie leczenia stomatologicznego.

Rozsądek najważniejszy

Pamiętajmy zatem, aby leczyć się z głową. Zanim zażyjemy jakiś preparat, upewnijmy się, że możemy go brać.

Życzę nam wszystkim zdrowia w ten jesienno - zimowy czas.

#1 Profil zaufany

Chcielibyśmy państwu w dosyć prosty sposób wytłumaczyć czym jest i jak założyć swój własny profil zaufany, który między innymi będzie nam potrzebny aby uzyskać dostęp np. do IKP Internetowe Konto Pacjenta.

Zacznijmy może od tego co to jest właściwie profil zaufany w skrócie PZ?

Profil zaufany to zestaw danych, który identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych dostępnych on-line, dokładniej mówiąc jest to Twój podpis tylko tyle że w wersji elektronicznej. Tymi danymi są imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest zabezpieczony, aby nikt — poza jego właścicielem, który zna do niego dostęp nie mógł go użyć. Dzięki temu każdy, kto posiada potwierdzony profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna dla urzędu w którym dokonuje czynności.

Za pomocą tego podpisu skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w internecie oraz podpiszesz wniosek, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy.

Jak się go zakłada?

Profil zaufany można założyć tylko przez internet wchodząc na stronę PZ.GOV.PL i wybierając w górnym menu "Zarejestruj się", następnie wybieramy metodę potwierdzenia swojej tożsamości.

Do wyboru mamy trzy:

 1. potwierdzenie w placówce państwowej typu ZUS, KRUS, URZĄD MIASTA itd. - pełna lista placówek dostępna jest TUTAJ
 2. potwierdzenie przez bank
 3. oraz poprzez użycie e-dowodu

Najszybszą formą jest potwierdzenie tożsamości za pomocą e-dowodu o ile taki posiadacie, niestety niezbędny do tego jest również czytnik NFC połączony z waszym komputerem. Najczęściej jednak wybierane jest potwierdzenie przez bank w którym posiadacie konto i do którego macie dostęp on-line. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami pokazywanymi na ekranie monitora, ponieważ bank weryfikował waszą tożsamość podczas zakładania konta, może potwierdzić że TY to TY a nie inny Kowalski - cała rejestracja zajmuje około 15 minut łącznie z potwierdzeniem tożsamości. Najbardziej czasochłonną czynnością jest potwierdzenie w urzędzie - mianowicie najpierw trzeba wykonać czynności w komputerze rejestrując się, następnie trzeba udać się z dowodem osobistym do jednego z urzędów w Waszym mieście celem potwierdzenia tożsamości. Urzędnik wydrukuje formularz, sprawdzi dowód i poprosi o podpis. Ot co i profil zaufany założony :)

Gdzie go można używać?

 • Zalogować do Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
 • Podpisać JPK_VAT
 • Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
 • Zgłosić utratę dokumentu tożsamości
 • Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
 • Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym
 • Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego
 • Dziesiątki innych spraw

My w następnym artykule zajmiemy się logowaniem do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) - do tego czasu załóżcie profil zaufany, pozdrawiam.

7 informacji o witaminie D

Dziś opowiem Wam trochę o witaminie D. Co to jest? Gdzie możemy ją znaleźć? Kiedy i ile zażywać?

To związek chemiczny rozpuszczalny w tłuszczach. Fizjologiczne znaczenie dla ludzkiego organizmu maja formy D2 i D3. Obie formy w naszym organizmie przechodzą w formę aktywną, która bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo - fosforanowej.

Przyswajanie witaminy D

Możemy ją w łatwy sposób wyprodukować. Wystarczy jak najwięcej przebywać na powietrzu w okresie wiosenno - letnim, ponieważ jest ona wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych. Natomiast w okresie jesienno - zimowym powinniśmy zadbać o jej suplementację, czyli dostarczenie do organizmu gotowych preparatów.

Konsekwencje niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy, natomiast nie jest z nią absolutnie równoznaczny. Zapamiętajmy to. Witamina D ma jednak wiele różnych zastosowań.

Wg najnowszych badań ma ona pewien wpływ na odporność organizmu - pomaga ją wzmocnić. Przez to zapobiega również rozwojowi infekcji. Naukowcy twierdzą również, że może ona wpływać na poprawę nastroju w miesiącach jesienno - zimowych, a także zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy.

Gdzie znaleźć witaminę D?

Forma D2 występuje w roślinach i drożdżach, natomiast forma D3, oprócz tego, że występuje w organizmie człowieka, jest też w mięsie, rybach, tranie, czy jajkach. W aptekach jest mnóstwo preparatów witaminy D w różnych formach: aerozol, tabletki, czy kapsułki. Jej suplementację powinniśmy skonsultować z lekarzem, a dawkę najlepiej dobrać po oznaczeniu poziomu witaminy we krwi. Nie każdy z nas powinien stosować od razu jej najwyższą dawkę. Nie zapominajmy jednak o niej. Jest nam ona potrzebna, a co najważniejsze, jest tak łatwo dostępna, zwłaszcza w słoneczne, piękne dni.

 

 

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
4
Placówki

Partnerzy

Osoz
NFZ
Vitalabo
Mediporta
Grudziądz
Grudziądzka Karta Seniora
Allianz
Saltus
Newsletter
Otrzymuj garść zdrowych informacji!
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane