Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Unia Europejska

Diabetolog Grudziądz Prywatnie

Poradnia Diabetologiczna

Prywatnie dzieci i dorośli:
Przychodnia Euromedica SPEC, ul. Roty Grudziądzkiej 6,
Infolinia: 56 46 50 600
 
Prywatnie dorośli: 
Przychodnia Euromedica SPEC, ul. Poniatowskiego 15,
Rejestracja: 56 46 506 01  lub  517 963 985
 

Diabetolog to lekarz, który zajmuje się cukrzycą, a więc chorobą bardzo często występującą u pacjentów. Specjalista ten ma wiedzę z zakresu analizy, profilaktyki oraz leczenia tych dolegliwości.

Aby zostać diabetologiem, zainteresowany musi najpierw skończyć studia medyczne, a następnie przejść kilka kolejnych etapów nauki. Pierwszym z nich jest zdobycie specjalizacji, z zakresu chorób wewnętrznych, albo pediatrii, później następują jeszcze dwuletnie szkolenia, które kończą się egzaminem, natomiast jeśli osoba chce zająć się leczeniem dzieci, zobowiązana jest również mieć uprawnienia endokrynologiczne.

Diabetolog i cukrzyca

Cukrzyca jest problematycznym schorzeniem, które zmusza chorych do codziennego rygoru m.in. w diecie. Rolą diabetologa jest ciągłe uświadamianie i pomaganie w leczeniu tego typu problemów, czyli minimalizowaniu skutków. Choroba ta jest bowiem nieuleczalna, dlatego dobrze jest przyjąć pomoc lekarską, uniknąć powikłań i żyć w jak największym możliwym komforcie. Wiele osób, w czasach sporej liczby obowiązków, zapomina o swoim zdrowiu i nawet nie jest świadomych tego, że choruje na cukrzycę.

Generalnie choroba jest dzielona na dwa sektory - z częściowym brakiem insuliny, a także niedoborem całkowitym. Nie warto tej sprawy lekceważyć, ponieważ brak leczenia może się wiązać później z jeszcze poważniejszymi problemami - udarami mózgu, utratą wzroku, czy problemami z nerkami i kończynami. Nie jest możliwe zatrzymanie cukrzycy, czy też całkowite jej wyeliminowanie, można natomiast złagodzić rozwój tego problemu. Dzięki leczeniu objawy nie muszą należeć do silnych, a co za tym idzie - da się prowadzić spokojne, aktywne życie.

Zadaniem diabetologa jest chociażby kontrola glukozy we krwi i analiza wszystkich parametrów, aby odpowiednio zapobiegać negatywnym skutkom. Lekarz pokaże również pacjentowi, jak samemu mierzyć cukier i dobiera leki do walki z chorobą. Diabetologowi bardzo pomocne są informacje, dotyczące np. tryba życia pacjenta, diety, czy ewentualnych alergii. Są to istotne wątki, aby móc wprowadzić konkretny rodzaj terapii, np. zażywanie insuliny, leków doustnych, czy wprowadzenie specjalnej diety.