Poradnia Dietetyki Klinicznej
Prywatnie:
Przychodnia Euromedica SPEC, ul. Roty Grudziądzkiej 6,
Dietetyk kliniczny to jeden z typów specjalistów, zajmujących się odpowiednim, kontrolowanym żywieniem człowieka.
Zanim jednak zajmiemy się tym konkretnym zagadnieniem, wyjaśnimy ogólny zakres działań dietetyka. To osoba, która może znacząco wpłynąć na prawidłowe żywienie pacjenta. Przy pomocy dietetyka powstają szczegółowe zalecenia, jakie do swojego życia mogą wprowadzać zarówno osoby zdrowe, jak i przechodzące choroby, w tym dotyczące nadwagi czy otyłości.
Dietetyk funkcjonuje w obrębie ochrony zdrowia, dbając o prawidłowe żywienie człowieka. Nie musi ono jednak dotyczyć konkretnych przypadków, ale równie ważna jest nabyta wiedzą, jaką może przekazywać ten specjalista grupie osób zainteresowanych zdrowym trybem życia. Z tego też względu dietetyk to często również osoba z szeroką wiedzą z zakresu psychologii, medycyny i anatomii.
Czym zajmuje się dietetyk?
- analiza wpływu poszczególnych pokarmów na człowieka,
- analiza składu produktów,
- analiza wzajemnego wpływu produktów oraz leków na siebie,
- opracowywanie planu zdrowego żywienia,
- opracowywanie konkretnych jadłospisów oraz diet,
- określanie metod leczenia przy problemach żywieniowych,
- wskazówki dotyczące odpowiedniego przygotowywania potraw,
- leczenie żywieniowe,
- ścisła kontrola żywienia pacjenta.
Kim jest dietetyk kliniczny?
Dietetyk kliniczny jest osobą, która dba o poprawne żywienie człowieka chorego. To właśnie na wiedzy tego specjalisty opiera się cały plan żywienia pacjenta na poszczególnych etapach jego problemów zdrowotnych. Wszystko po to, aby odbywające się leczenie przebiegło bez przeszkód i nie doszło do ponownego rozwoju choroby, tylko prowadziło do poprawy stanu zdrowia i skutecznej rekonwalescencji.
Dietetyk kliniczny ma za zadanie wypracować schemat działania, aby układ pokarmowy, poprzez spożywane przez pacjenta produkty, "żyły w dobrej relacji" z innymi układami w organizmie, czyli były dopasowane do konkretnych typów schorzeń i stanu choroby.
Aby ustalić plan żywienia, dietetyk kliniczny musi najpierw pozyskać jak najwięcej informacji o swoim podopiecznym, czyli przeprowadzić wywiad żywieniowy, przy okazji oceniając stan zdrowia i dotychczasowy tryb życia pacjenta. Pomocne są przy tym chociażby wyniki badań laboratoryjnych, dzięki którym możliwe jest dopasowanie się do podanych parametrów odczytu, w tym poziomu składników odżywczych w organizmie człowieka.
Do tego należy również dodać, że dietetyk pełni rolę nauczyciela, który przekazuje swoją wiedzę i materiały dotyczące prawidłowego żywienia u chorych oraz typowo zdrowego trybu życia.