Neurolog jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym, a także nerwów obwodowych.
W analizie problemu pomagają m.in. badania rezonansem magnetycznym, tomografia komputerowa, a także badania czynności układu nerwowego. Do tego należy dodać reakcję na poszczególne bodźce, w tym odruch kolanowy.
Na ośrodkowy układ nerwowy składa się mózg oraz rdzeń kręgowy. Specjalista neurologii jest zatem odpowiednią osobą, która może zdiagnozować źródło bólów głowy, czy schorzeń związanych z mózgiem - kłopotami ze wzrokiem, mową, czy koordynacją ruchową. Specjalizacja mocno związana jest również z psychiatrią, gdzie niektóre choroby wywoływane są w obu dziedzinach.
Jakie objawy należą do neurologicznych?
Przyczyny powyższych objawów mogą być różnego pochodzenia. Często są to następstwa po przebytych urazach, infekcjach, czy zatruciach. To także efekty wrodzonych wad genetycznych, albo chorób: cukrzycy, zwyrodnienia kręgosłupa, alkoholizmu itd.
Jakie choroby leczy neurolog?
Badania neurologiczne
Przy pierwszej konsultacji neurolog zobowiązany jest zebrać wszelkie potrzebne informacje o pacjencie, a także może wykonać podstawowe badania, w tym m.in. sprawdzenie odruchu kolanowego, sprawdzając impuls nerwowy.
Do innych badań lekarskich należą również:
Realizacja: Studio113