Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Unia Europejska

Położna Grudziądz

Położna środowiskowa

Poradnia położnej środowiskowej

W ramach NFZ do poniższych przychodni POZ:
Przychodnia Tivoli-Med, ul. Legionów 21/23,
Centrum Medyczne IKAR, ul. Ikara 4,
Przychodnia Euromedica POZ, ul. Dąbrówki 1,
Centrum Medyczne GRUPA, ul. Akacjowa 1, 86-134 Dolna Grupa
NZOZ Euromedica Rogóźno, Rogóźno 90, 86-318 Rogóźno
Centrum Medyczne Grupa, ul. Akacjowa 1, 86-134 Dolna Grupa 
Centrum Medyczne Grupa, ul. Szarych Szeregów 5, 86-134 Grupa
NZOZ Euromedica Rogóźno, Rogóźno 90, 86-318 Rogóźno
Centrum Medyczne Papowo, Papowo Biskupie 25, 86-221 Papowo Biskupie 
  
Położne przyjmują:
NZOZ Euromedica Sp.zo.o., ul. Poniatowskiego 15, 86-300 Grudziądz
Infolinia: 56 46 50 600
 
Centrum Medyczne GRUPA, ul. Akacjowa 1, 86-134 Dolna Grupa
NZOZ Euromedica Rogóźno, Rogóźno 90, 86-318 Rogóźno
Centrum Medyczne Papowo, Papowo Biskupie 25, 86-221 Papowo Biskupie 
Infolinia: 52 52 19 100
 

Położna środowiskowa to osoba, która kompleksowo zajmuje się kobietami w zakresie opieki ginekologicznej i położniczej, a także noworodkami w pierwszych dwóch miesiącach życia.

Jej zadaniem jest udzielanie pomocy w każdej sprawie związanej ze świeżo upieczoną mamą, a także jej dzieckiem. Położna ma wiedzę z zakresu położnictwa, neonatologii oraz ginekologii, a także nie powinny być jej obce tematy z dziedzin pedagogiki, etyki, pediatrii, seksuologii, socjologii, czy psychologii.

Pierwsze spotkanie z rodzicami nazywane jest wizytą patronażową. Wówczas obie strony mają okazję się poznać i porozmawiać na wszelkie sprawy dotyczące opieki nad dzieckiem. Położna środowiskowa powinna pokazać - zwłaszcza osobom, dla których jest to pierwsze dziecko - m.in. jak karmić dziecko, kąpać, przewijać i pielęgnować. Dla młodej rodziny jest to znakomita okazja, aby dokładnie zaznajomić się z nowymi dla nich czynnościami, a także rozjaśnić wszelkie wątpliwości, zadając pytania osobie bardziej doświadczonej. Położna może zbadać dziecko, m.in. pod kątem stanu skóry noworodka, czy prawidłowości odruchów neurologicznych. Badaniu kontrolnemu poddaje się także kobieta, np. ewentualnych blizn pooperacyjnych, macicy, czy piersi.

Opieka położnej środowiskowej często okazuje się już przydatna zdecydowanie wcześniej, przed nadejściem porodu, dzięki czemu przyszła mama może zostać przez nią przygotowywana do momentu narodzin, poprzez rozmowy i ćwiczenia.

Obecność specjalisty w tym zakresie jest bardzo korzystna dla rodziny. Odpowiednia wiedza może bowiem zachęcić matkę także do regularnych badań cytologicznych. Podczas wizyt położna zapozna także ze wskazówkami jak dbać o piersi, jak powinno wyglądać życie seksualne po porodzie, czy same czynności i zachowania w codziennym życiu. Dotyczy to zwłaszcza osób z pierwszym dzieckiem.

Zwykle położna środowiskowa ma prawo świadczyć usługi przez kilka pierwszych tygodni po porodzie. W trakcie tego czasu zostanie również ustalony chociażby kalendarz szczepień i odpowiednia suplementacja witaminowa. Wszystko po to, aby opieka i komfort rodziców oraz dziecka był jak największy.