Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Unia Europejska

Próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa ma za zadanie skontrolować pracę serca człowieka podczas zwiększonej aktywności fizycznej. Test wysiłkowy jest badaniem niedrogim, prostym w wykonaniu i całkowicie bezpiecznym.

Podczas zwiększonej aktywności fizycznej nasz organizm generuje większe zapotrzebowanie na tlen niż normalnie, przez co zwiększa się przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa to badanie, które najczęściej wykonuje się u pacjenta z bólem w klatce piersiowej, by ocenić skuteczność aktualnie prowadzonego leczenia niewydolności serca, albo by określić stan zdrowia badanego, który doświadczył zawału serca.

Przygotowanie do badania metodą próby wysiłkowej:

  • pacjent na badanie nie powinien przyjść najedzony, w przeciwnym wypadku zwiększy on sztucznie ciśnienie w jamie brzusznej,
  • obowiązuje zakaz palenia papierosów w dniu badania,
  • w celu spokojnego wypoczynku przed badaniem, należy zjawić się około kilkunastu minut wcześniej,
  • trzeba zabrać ze sobą luźne ubranie oraz buty sportowe.

Badanie powinno być zawsze przeprowadzane pod okiem lekarza, który może w razie potrzeby skorzystać z przygotowanego sprzętu i leków do reanimacji. Takie zaopatrzenie jest niezbędne, ponieważ podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, może zostać wykryta nieznana do tej pory choroba serca.

Większość prób wysiłkowych wykonuje się na bieżni, która jest uważana za bezpieczniejsze urządzenie do badania tego typu niż ergometr, lecz on również jest stosowany.

Badanie dostępne w:

Cennik

NFZ

Badanie w ramach świadczeń NFZ

0 Z

Prywatnie

Badanie prywatne

OD 300 ZŁ