Ułatwienia dostępu

Skip to main content

RTG

RTG jest techniką obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie x (rentgenowskie). Dzięki tym promieniowaniom można prześwietlić dowolną część ciała.

Jest to jedna z podstawowych technik diagnostycznych stosowanych w dzisiejszej medycynie. Badanie RTG jest potocznie nazywane „prześwietleniem”.

Zdjęcie rentgenowskie trwa błyskawicznie, jest bezbolesne i w większości przypadków nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowywania. Często jest stosowany ubiór ochronny (np. kamizelka na klatkę piersiową) w celu ochronnym. Osoba badana jest proszona o prawidłowe ułożenie ciała i odkrycie fragmentu, który za moment będzie prześwietlony (np. but w przypadku stopy). Po tych czynnościach osoba odpowiedzialna za obsługę aparatury przechodzi do innego pomieszczenia, z którego wykonuje zdjęcie RTG.

Badanie z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego ma najczęściej zastosowanie w:

  • sprawdzaniu układu kostnego, w celu wykrycia ewentualnych zmian pourazowych, takich jak złamania lub zwichnięcia. Dzięki RTG można również rozpoznać zaburzenia budowy kości przy chorobie reumatycznej, zwyrodnieniowej i osteoporozie,
  • diagnozowaniu klatki piersiowej w celu wykluczenia choroby gruźliczej, zapalenia płuc, rozedmy płuc oraz wszelkich zmian nowotworowych w obwodzie klatki piersiowej. Badanie pozwala również ocenić sylwetkę i wielkość serca,
  • kontrolowaniu przewodu pokarmowego, dzięki czemu można sprawdzić kształt przełyku i jego hipotetycznych zwężeń. Badanie pomaga również ocenić czynności ruchowe oraz kształt żołądka, oraz jego położenie względem reszty narządów.

Badania laboratoryjne i obrazowe u lekarza POZ

Jeśli w wyniku udzielonej porady lekarskiej zachodzi konieczność wykonania dodatkowego badania, lekarz POZ może wystawić zlecenie na bezpłatne wykonanie zdjęcia radiologicznego, które może pomóc mu postawić diagnozę.

Wykaz zdjęć na jakie może skierować lekarz POZ:

  • zdjęcie klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej;
  • zdjęcia kostne – w przypadku kręgosłupa, kończyn i miednicy w projekcji AP i bocznej,
  • zdjęcie czaszki i zatok,
  • zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej.

Pacjent wykonuje zlecone badanie w pracowni RTG wskazanej przez lekarza kierującego.

Od dnia 1 października 2020 roku oddajemy do państwa dyspozycji portal na którym po wpisaniu kodu dostępowego otrzymanego po wykonaniu zdjęcia wraz z numerem PESEL uzyskają państwo dostęp do wykonanego zdjęcia wraz z opisem (jeżeli był zlecony). Aby przejść do strony z wynikami badań należy kliknąć TUTAJ. Przychodnie zdrowia oraz lekarze, którzy mają podpisane umowy współpracy z naszą pracownią rentgenodiagnostyki ogólnej również mają dostęp do wyników badań więc nie ma potrzeby zabierania ze sobą wydruku zdjęcia lub tez płyty CD.

Wykaz badań diagnostycznych, na które kieruje i za które płaci lekarz POZ ze środków finansowych otrzymywanych z NFZ za każdego pacjenta, jest ściśle określony. Wszystkie wykonywane są na zlecenie lekarza w laboratorium lub pracowni, z którymi na wykonywanie danych badań zostały podpisane umowy.

Badanie dostępne w:

Cennik

NFZ

Badanie w ramach świadczeń NFZ

0 zł

Prywatnie

Badanie prywatne

od 30 zł