Badanie USG z użyciem urządzeń dopplera to bezpieczne, bezinwazyjne badanie, pomagające przeanalizować stan żył w ciele i tym samym wykryć ewentualne choroby zagrażające życiu.
USG Doppler kończyn dolnych oraz szyi
USG przy pomocy dopplera wykonuje się poprzez przyłożenie malutkiej głowicy w okolice badanych miejsc. Głowica ta wykorzystuje ultradźwięki, rejestrując echo fal wydawanych przez tkanki oraz narządy.
Zapisane sygnały w postaci obrazu na monitorze przetwarzają nowoczesne systemy diagnostyczne, dzięki czemu lekarz może ocenić stan tętnic szyjnych oraz kończyn dolnych.
Wyniki z badania dopplerowskiego wskazują m.in. sytuację, kiedy w niektórych fragmentach tętnic występuje szybsze, bądź wolniejsze pompowanie krwi, jak i ewentualne jej cofanie, jeżeli zastawki się nie domykają. USG Doppler pozwala też na badanie pomiaru krwi przez naczynia, które pokazuje, jak wydolne są tętnice.
Dopplerowskie badanie USG może zatem wskazać przepływ krwi, czy też niepożądane zmiany w tętnicach szyjnych, albo kończyn i wielu innych narządów ciała.
Badania USG Doppler mogą przyczynić się do wykrycia m.in. tętniaków, żylaków, guzów nowotworowych, zakrzepicy, obrzęku kończyn, miażdżycy, czy nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach i tętnicach.